4 miliony Polek i Polaków zastrzegło swój PESEL

2024-06-29 11:37
kobieta komputer
Autor: pixabay.com

Już 4 miliony osób w Polsce zastrzegło swój numer PESEL. W aplikacji mObywatel 2.0 zrobisz to w kilka sekund. Dzięki czemu możesz uchronić siebie i swoje finanse przed przykrymi następstwami oszustwa. Sprawdź, dlaczego warto zastrzec swój PESEL, jakie ma to konsekwencje oraz czy cofnięcie zastrzeżenia odbywa się natychmiastowo.

Dlaczego warto zastrzec swój numer PESEL?

Jak podaje gov.pl, od 1 czerwca 2024 roku wszystkie instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzania rejestru zastrzeżeń numer PESEL. Jeśli na przykład udzielą one pożyczki mimo zastrzeżonego numeru PESEL, nie będą mogły dochodzić z tego tytułu należności. To oznacza, że jeśli ktoś weźmie na Ciebie na przykład niechciany kredyt lub pożyczkę, w czasie gdy Twój PESEL jest zastrzeżony, nie poniesiesz z tego powodu żadnych konsekwencji.

Zastrzeżenie PESEL to dobry i wygodny sposób na uchronienie się przed oszustwami i zabezpieczenie swoich finansów oraz nieruchomości. Aplikacja mObywatel 2.0 pozwala zrobić to w zaledwie kilka sekund za pomocą smartfona.

Kto i w jaki sposób może zastrzec swój PESEL?

Zastrzec PESEL możesz na 3 sposoby: w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl lub w urzędzie. To Ty wybierasz, czy chcesz to zrobić, bo zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne – nie masz obowiązku tego robić. Aby skorzystać z tej możliwości, musisz być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. Jeśli nadal się wahasz i obawiasz się, czy zastrzeżenie numeru PESEL to dobry krok, dowiedz się więcej o tej usłudze.

Sprawdź, na co ma wpływ zastrzeżenie numeru PESEL

Warto pamiętać, że po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal możesz z niego korzystać, bo zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na:

sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów),sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty),udział w wyborach,ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy),korzystanie z profilu zaufanego,podróżowanie (np. przekraczanie granicy, latanie samolotem czy kupowanie biletów),wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy),korzystanie z usług poczty (Poczta Polska może ubiegać się o dostęp do weryfikacji zastrzeżenia w rejestrze, ale nie ma takiego obowiązku ustawowego).