Babie lato - na czym polega to zjawisko? Kiedy wypada?

Kalendarz wskazuje nam połowę września, ale o terminie jakim jest babie lato, warto wspomnieć własnie teraz. Wielu z nas zapewne kojarzy, z długimi sieciami tkanymi przez pająki. Czy to właśnie jest babie lato? Kiedy dokładnie występuje?
Encyklopedia PWN termin babie lato wyjaśnia na dwa sposoby. Pierwszy to długie nici pajęczyny unoszone w powietrzu podmuchami wiatru, zwykle podczas ciepłych i słonecznych dni jesiennych (pot. też zwanych babim latem); snują je głównie młode pająki i w ten sposób biernie się rozprzestrzeniają.
Drugie wyjaśnienie tego zjawiska dotyczy zjawisk meteorologicznych. O babim lecie możemy mówić tylko wówczas, gdy kraj znajduje się pod wpływem pogodnego Wyżu Południowoazjatyckiego lub Wschodnioeuropejskiego. Wtedy z dalekiego południa zaciągane są do Polski ciepłe masy powietrza przy pogodnym niebie. Powietrze, które wędruje wewnątrz kontynentu jest ogrzewane przez słońce.
Polecany artykuł:
Dlaczego „babie lato”? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dawniej porównywano cienkie, białe nitki pajęczyny unoszone przez wiatr do delikatnych włosów starszych kobiet w jesieni życia. Jak podaje portal ekologia.pl, spotyka się też teorie, że ciepłe jesienne dni w trakcie babiego lata odnoszą się do późnej miłości starszych kobiet.
Wyjątkowo ciepły okres jesieni był czasem panowania starej baby, żony lata, a jako iż niegdyś wyraz „baba” na określenie starszej osoby, był w powszechnym użyciu, utarła się nazwa babskie lato, które z czasem zmieniło się w babie lato.
Przy okazji babiego lata często mówi się także o ociepleniu. W tym roku babie lato powinno się zacząć 15 sierpnia, to meteorolodzy prognozują jednak, że zdecydowanie ocieplenie nadejdzie dopiero w październiku.