Będą szczepienia na małpią ospę. Kto będzie mógł się zaszczepić i kiedy?

2022-06-21 11:13
szczepienie
Autor: pixabay.com

Podpisane zostały umowy na zakup blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy. Część z nich trafi do naszego kraju. My ubiegaliśmy się o 1100 szczepionek dla personelu, który zajmuje się pacjentami - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany o szczepienia przeciwko ospie małpiej.

Szef resortu zdrowia zapytany został w poniedziałek na konferencji prasowej m.in. o zakup przez Unię Europejską szczepionek przeciwko ospie prawdziwej, które chronią również przed ospą małpią, i o to, kto miałby być szczepiony nimi w Polsce w pierwszej kolejności.

W zeszłym tygodniu miałem przyjemność być na spotkaniu ministrów zdrowia Unii Europejskiej w Luksemburgu i tam została nam przedstawiona informacja przez komisarz (ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stellę) Kyriakides i szefa HERY (HERA – Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia), czyli agencji zajmującej się reagowaniem kryzysowym na epidemie. Podpisane zostały umowy na blisko 100 tys. szczepionek w skali całej Europy, my ubiegaliśmy się o 1100 z przeznaczeniem dla personelu, który zajmuje się pacjentami

- komentował Niedzielski cytowany przez portal Niezależna.pl

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował z kolei, że trwają rozmowy, by Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych kupiła lek na małpią ospę bezpośrednio u producenta. Jak powiedział wiceminister w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", powodem takiego rozwiązania są problemy z zakupem przez hurtownie.

Ile osób zachorowało?

- W tej chwili – przynajmniej według piątkowych wiadomości – tych pacjentów było sześciu potwierdzonych, a pięciu hospitalizowanych. Wiem, że kolejnych sześć osób jest w trakcie potwierdzenia. Tak więc będzie w granicach 11 osób – podał minister zdrowia.

Przypadki zakażenia wirusem tej ospy zarejestrowano ostatnio m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Austrii i w Szwecji.