Czerwone pająki dotarły do Polski. Pojawiają się na parapetach i balkonach

2023-08-21 10:55
Czerwone pająki dotarły do Polski. Pojawiają się na parapetach i balkonach
Autor: wikipedia

Lądzień czerwonatka - malutki, czerwony robak, jest niezwykle pożyteczny, żywi się bowiem niektórymi gatunkami szkodników ogrodowych. Nie gryzie, ale występuje w gromadach i szczególnie teraz chętnie dostaje się do mieszkań, gdzie chętnie się rozmnaża. Co jeszcze o nim wiemy?

Przypominają małe pajączki w czerwonym kolorze i pojedyncze nawet trudno zauważyć, bo są naprawdę malutkie. Zazwyczaj jednak występują w dużych grupach, a taką ilość już trudno przeoczyć. Małe czerwone robaczki to częsty, niechciany gość balkonów, tarasów, a także parapetów i elewacji. Lubią ciepłe, słoneczne i suche miejsca, dlatego najczęściej pojawiają się w tych miejscach wiosną i latem. Jak podaje portal czterykaty.pl, występują zazwyczaj w bardzo dużych ilościach i niekiedy dostają się do domu. Niestety, te pajęczaki są prawdziwym utrapieniem i co gorsza, niektóre osoby walczą z nimi nawet kilka lat, zanim uda się je wytępić.

Choć czerwony robaczek wyglądem przypomina niewielkiego pajączka albo kleszcza, Lądzień Czerwonatka (Trombidium holosericeum), inaczej aksamitka, to jeden z największych gatunków roztoczy w północnych strefach umiarkowanych.

- dodaje Gazeta Pomorska.

Lądzień czerwonatka - czy można się go pozbyć?

Ten rodzaj pajęczaka lubi ciepłe i nasłonecznione miejsca i właśnie w nich warto go upatrywać, jeśli mamy podejrzenia, że mógł przedostać się do naszego mieszkania. Jako, że jest to również roztocze, może również znaleźć się w naszej pościeli. Jak radzi Radio eska, warto więc prać pościel w temperaturze min. 50 stopni i regularnie odkurzać materac. Dobrym pomysłem jest też posypanie go raz na jakiś czas sodą oczyszczoną, a następnie dokładne odkurzenie. Jeśli robaki zauważymy poza strefą łóżka, warto przygotować mieszankę z wody, octu spirytusowego, płynu do naczyń i olejku lawendowego - skutecznie zabija on pajęczaki.