Do kiedy wykorzystać zaległy urlop? Czas się powoli kończy

Jeżeli ktoś nie wykorzystał jeszcze całego urlopu za rok 2022, ma niewiele czasu żeby to zrobić. W przeciwnym razie te dni wolnego nam przepadną!
Urlop. Ile dni wolnego przysługuje?
Każdy, kto pracuje na umowę o pracę może liczyć na dni płatnego urlopu. Zależy on natomiast od stażu pracy i wynosi:
- 20 dni roboczych u osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, posiadających staż pracy, który nie przekracza 10 lat;
- 26 dni roboczych u osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, posiadających ponad 10-letni staż pracy. Co warte podkreślenia, pracownicy posiadający wyższe wykształcenie mają "automatycznie" doliczane do stażu pracy osiem lat.
Polecany artykuł:
Ile jest czasu na wykorzystanie urlopu? Możemy to zrobić do 31 grudnia. Po tym czasie mówimy już o "zaległym urlopie". Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, osoby, które nie wykorzystały urlopu wypoczynkowego do końca grudnia 2022 roku, powinny wykorzystać dni wolne najpóźniej do końca września 2023 roku. Wolne z zaległego urlopu tracą swoją ważność wraz z ostatnim dniem września. Jeżeli ich nie wykorzystamy - przepadną.
"roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat". Interpretację tych przepisów przedstawia natomiast Państwowa Inspekcja Pracy, która wyjaśnia, że "trzyletni bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpocznie się zawsze 30 września roku następnego po roku kalendarzowym, w którym prawo do urlopu zostało nabyte".
- czytamy w art. 291 Kodeksu Pracy.