„Ignis” - pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną

2024-12-05 10:43
„Ignis” - pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Autor: gov.pl, Archiwum prywatne

„Ignis”, czyli „ogień” - to oficjalna nazwa polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dziś w Centrum Nauki Kopernik, przedstawiono nie tylko oficjalną nazwę misji, ale również jej najważniejsze założenia. – Często nie doceniamy wpływu kosmicznych technologii na nasze życie. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie będzie wielkim skokiem w życiu każdego z nas. Będzie to też wielki krok dla polskiej gospodarki – podkreślił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną z udziałem polskiego astronauty – dr Sławosza Uznańskiego, będzie nosić nazwę „IGNIS”, czyli po łacinie “ogień”. To też symbol kreatywności, energii i pasji. Polska misja to przedsięwzięcie technologiczno-naukowe, które przyniesie korzyści nie tylko dla naszego kraju, ale także dla międzynarodowej społeczności. Dzięki zaangażowaniu polskich firm i instytucji naukowych przeprowadzone zostaną eksperymenty, które wpłyną na rozwój medycyny, biologii, inżynierii oraz technologii kosmicznych. Warto wspomnieć choćby o badaniach mikrobiomu ludzkiego, testach nowych materiałów czy projektach z zakresu sztucznej inteligencji. Jest to wielka szansa dla polskiego sektora kosmicznego na budowanie unikalnych kompetencji i przyspieszenie komercjalizacji technologii kosmicznych

- podkreślił minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk na konferencji, podczas której ogłoszono nazwę i symbol polskiej misji załogowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Świętujemy pierwszą polską misję technologiczno-naukową na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest ona najlepszym przykładem dynamicznego rozwoju Polski w zakresie technologii kosmicznych oraz jej rosnącej roli jako zaufanego partnera ESA. Ta misja to przykład międzynarodowej współpracy i zaangażowania ESA w rozwój zaawansowanych technologii poprzez komercyjny dostęp do przestrzeni kosmicznej. Razem przygotowujemy się na przyszłość poza niską orbitą okołoziemską, podkreślając możliwości Polski i moc naszych wspólnych ambicji. Pragnę wyrazić wdzięczność Ministerstwu Rozwoju i Technologii za zaufanie okazane ESA - zaznacza dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher.

Eksperymenty naukowe podczas misji „Ignis”

Podczas 14-dniowej misji, załoga będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji, dotyczące m.in. zdrowia astronautów, mikrobiomu, nowych materiałów oraz technologii, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji. Zaangażuje się również w działania edukacyjne.

Misja „Ignis” to przełomowe wydarzenie nie tylko dla naszego sektora kosmicznego. Trzynaście polskich eksperymentów z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii, przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów – otworzy nowe możliwości dla polskich badań, a w dłuższej perspektywie zwiększy konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej. Polski astronauta projektowy ESA dr Sławosz Uznański będzie drugim Polakiem w kosmosie i tym samym najlepszym ambasadorem polskiej nauki i przemysłu, a także inspiracją dla następnych pokoleń- mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. 

Nazwanie misji „Ignis” symbolizuje iskrę innowacji i ambitny wkład Polski w eksplorację kosmosu. Partnerstwo między ESA, Polską i Axiom Space stanowi znaczący kamień milowy dla komercyjnych lotów kosmicznych, umożliwiając drugą misję z astronautą projektowym ESA i podkreślając gotowość Europy do zaawansowanej eksploracji kosmosu, wzmacniając jej rolę w kształtowaniu przyszłości technologii kosmicznej - mówi Daniel Neuenschwander, dyrektor Dyrektoriatu Human and Robotic Exploration ESA.

Źródło: gov.pl