Jest decyzja rządu w sprawie zamrożenia cen energii

2023-11-22 11:04
Ostatnie dni na złożenie wniosku o tani prąd. Sprawdź, jak można zaoszczędzić nawet 3000 zł
Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Rząd proponuje przedłużenie funkcjonowania mechanizmów osłonowych dla odbiorców energii. Przygotowane w projekcie ustawy rozwiązania zapewnią w 2024 r. ochronę szerokiej grupy beneficjentów przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. - podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wsparcie zaproponowane w ustawie obejmie gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej i innych tzw. odbiorców wrażliwych: placówki służby zdrowia, szkoły i uczelnie wyższe, placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką nad różnymi grupami społecznymi (jednostki pomocy społecznej, jednostki systemu oświaty), jak i mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zastosowane w 2023 r. mechanizmy ochrony odbiorców energii sprawdziły się w praktyce i skutecznie ustabilizowały ceny oraz proporcjonalnie rozłożyły obciążenia finansowe. Proponujemy przedłużenie wsparcia, które bilansuje zdolność finansową gospodarstw domowych, ceny nośników energii na rynkach i łączny koszt systemu wsparcia obciążający budżet państwa.

- mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Zaproponowane w projekcie ustawy regulacje zapewnią przedłużenie funkcjonowania wsparcia dla odbiorców ciepła przez cały 2024 rok na dotychczasowych zasadach. Proponowana ustawa przewiduje utrzymanie wysokości ponoszonych przez tych odbiorców cen i stawek opłat za dostarczone ciepło systemowe na poziomie nie wyższym niż ceny i stawki opłat stosowane wobec odbiorców ciepła w dniu 30 września 2022 r. powiększone o 40% w każdej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym.

- czytamy na gov.pl