Malezja i Filipiny otwierają się na polskie mięso

2024-09-12 13:55
MIęso
Autor: pixabay.com GIS zapowiada wzmożone kontrole na lokalnych targowiskach.

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak 2-5 września 2024 r. przebywał z wizytą w Malezji i Republice Filipin, w ramach delegacji towarzyszącej ministrowi spraw zagranicznych RP Radosławowi Sikorskiemu. Celem wizyty były rozmowy o perspektywach rozwoju współpracy w sektorze rolnym.

Rozmawiano m.in. na temat likwidacji barier w dostępie polskich artykułów rolno-spożywczych do rynku malezyjskiego i filipińskiego oraz równoważenia wyników handlu dwustronnego. Wiceministrowi Michałowi Kołodziejczakowi towarzyszyli dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk oraz zastępca głównego lekarza weterynarii Paweł Meyer.

Wiceszef polskiego resortu rolnictwa uczestniczył również w rozmowach ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego z premierem Malezji Anwarem Ibrahimem, ministrem spraw zagranicznych Malezji Mohamadem Hasanem oraz z sekretarzem ds. zagranicznych Republiki Filipin Enrique Manalo.

Spotkanie z dyrektor generalną Departamentu Służb Weterynaryjnych Malezji

Wiceminister Michał Kołodziejczak 2 września spotkał się z dyrektor generalną Departamentu Służb Weterynaryjnych Malezji dr Akmą Binti Ngah Hamid. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim poszerzania dostępu do malezyjskiego rynku dla polskich produktów rolno-spożywczych, w tym likwidacji barier administracyjnych, na które napotykają polscy przedsiębiorcy.

Rozmówcy przedyskutowali działania, które zmierzają do zakończenia procedury dostępowej dla drobiu i wołowiny z Polski na malezyjski rynek oraz prowadzących do wznowienia eksportu polskiego mięsa wieprzowego – na zasadzie regionalizacji w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF), zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).

Wiceminister Michał Kołodziejczak podkreślił, że polskie zakłady przestrzegają najwyższych standardów weterynaryjnych.

Mam nadzieję, że polskie mięso będzie dla konsumentów malezyjskich równie szeroko dostępne, jak polskie produkty mleczne

 – powiedział sekretarz stanu.

Decyzje strony malezyjskiej

Strona malezyjska potwierdziła uznawanie zasady regionalizacji w odniesieniu do ASF, co w praktyce oznacza zniesienie zakazu importu świeżego mięsa wieprzowego, który obowiązywał od 2019 r. Zadeklarowała również przeprowadzenie, w I połowie września  2024 r., oceny ryzyka w ramach procedury dla mięsa drobiowego i wskazała, że swoją zgodę na otwarcie rynku dla mięsa wołowego z Polski uzależnia m.in. od statusu kraju w zakresie gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). Strona malezyjska poinformowała, że analizuje polskie uwagi do wymagań importowych dla mięsa wołowego z Polski.

Rozmowy z malezyjskimi importerami polskich produktów rolno-spożywczych

Spotkanie z malezyjskimi importerami polskich towarów rolno-spożywczych z Polski odbyło się 2 września. Było ono okazją do prezentacji polskiej oferty żywnościowej oraz dyskusji nt. utrudnień w handlu i ograniczeń o charakterze administracyjnym.

Rozmowy w Departamencie Reform Rolnych Republiki Filipin

Wiceminister Kołodziejczak 4 września spotkał się z sekretarzem stanu w Departamencie Reform Rolnych Republiki Filipin Conrado M. Estrellą. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele Departamentu Rolnictwa Filipin. Spotkanie dotyczyło m.in. możliwości intensyfikacji polsko-filipińskiej współpracy w obszarze rolnictwa oraz wymiany doświadczeń nt. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt (ASF i HPAI).

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi