Ponad 878 milionów złotych na rozwój e-usług publicznych. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?
Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) ogłosiło nowy nabór w ramach programu „Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych”, przeznaczając na ten cel ponad 878 milionów złotych. Nowe projekty pozwolą na tworzenie i rozwój e-usług publicznych, które umożliwią obywatelom i przedsiębiorcom załatwianie spraw urzędowych przez internet, niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności, a nawet bez wychodzenia z domu.
Rozwój e-usług publicznych to fundament nowoczesnej administracji, która nadąża za potrzebami obywateli i przedsiębiorców. Dzięki nowym projektom coraz więcej spraw będzie można załatwić online, bez barier czasu i miejsca. Zależy nam na tym, aby państwo było bliżej obywatela – dostępne, wygodne i przyjazne. Naszym celem jest poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji
– powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Ponad 878 mln zł na kolejne inicjatywy cyfrowe
Ogłoszony dziś nabór to kolejny krok w stronę wygodnych i bezpiecznych usług publicznych online. O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki administracji rządowej i podległe im instytucje, sądy, jednostki prokuratury oraz samorządy zawodowe. Dofinansowanie przewidziano dla projektów, które obejmują m.in.:
- optymalizację procesów w relacji z obywatelami i przedsiębiorcami,
- rozwój e-usług publicznych i wewnątrzadministracyjnych,
- cyfryzację zaplecza administracji (back-office),
- budowę rozwiązań horyzontalnych usprawniających administrację publiczną w skali kraju.
- CPPC przewiduje także dodatkowe punkty dla projektów wykorzystujących publiczne rozwiązania chmurowe oraz integrujących istniejące e-usługi w kompleksowe systemy.
Polecany artykuł:
O Centrum Projektów Polska Cyfrowa
CPPC pomaga organizacjom, instytucjom i firmom realizować projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej. Projekty te mają na celu m.in. zapewnienie dostępu do internetu dla wszystkich obywateli, edukację Polaków w zakresie nowych technologii, digitalizację dorobku kulturalnego i naukowego, a także cyfryzację administracji publicznej, by można było załatwiać wiele spraw online, bez wychodzenia z domu.