Prezydencja Polski w Radzie UE – nieformalna rada ministrów kultury

W dniach 7-8 kwietnia w Warszawie odbyła się nieformalna rada ministrów kultury, której przewodniczyła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Głównymi tematami obrad były: ochrona dziedzictwa przed skutkami klęsk, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka, sytuacja młodych artystów i artystek w krajach UE oraz przyszły kształt strategii „Kompas Kultury dla Europy”.
W spotkaniu ministrów kultury z krajów Unii Europejskiej uczestniczył Glenn Micallef, komisarz ds. sprawiedliwości międzypokoleniowej, młodzieży, kultury i sportu. Wzięli w nim też udział przedstawiciele krajów spoza Unii Europejskiej: Mykoła Toczycki, minister kultury Ukrainy, Chris Bryant, sekretarz stanu ds. przemysłów kreatywnych, sztuki i turystyki z Wielkiej Brytanii oraz przedstawicielki państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Truda Storheim, wiceministra kultury Norwegii i Sigrún Brynja Einarsdóttir, dyrektor generalna w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Kultury Islandii.
Pierwszego dnia ministrowie kultury debatowali na temat ochrony dziedzictwa kulturowego przed katastrofami naturalnymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka. Temat ten wynika z Planu Pracy Rady UE na lata 2023-2026.
Współczesna Europa opiera się na różnorodności – różnych tradycjach, językach i doświadczeniach historycznych. Kultura ma moc spajania tej różnorodności, umożliwia dialog i budowanie wspólnoty. Wobec geopolitycznych napięć jej rola staje się jeszcze ważniejsza i wyraźniejsza – kultura jest realnym narzędziem wpływu, tzw. „soft power”. Poprzez uniwersalny język wartości łączy i znajduje rozwiązania. Dziedzictwo kulturowe jest obecnie narażone na różne formy zniszczenia – zarówno fizyczne, jak i symboliczne. W obliczu zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i zagrożeń technologicznych, ochrona dziedzictwa staje się priorytetem. Potrzebujemy wspólnych strategii na poziomie UE, by chronić dziedzictwo kulturowe, bo to od niego zależy nasza przyszłość. Chroniąc je i wspierając twórczość, budujemy odporną i świadomą wspólnotę, zdolną do reagowania na kryzysy i dezinformację. Wojna w Ukrainie pokazała, jak tragiczne w skutkach może być niszczenie dziedzictwa. Naszym obowiązkiem jest wspieranie Ukrainy w jego ochronie, dokumentowaniu strat i przyszłej odbudowie. Potrzebujemy mechanizmów długofalowego wsparcia, które nie tylko zrekonstruują zniszczone dobra kultury, ale też pomogą Ukrainie w pełnej integracji z europejską przestrzenią kulturową"
– mówiła Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Podczas konferencji prasowej, kończącej dwudniowe obrady, ministra Hanna Wróblewska podsumowała rozmowy i podziękowała uczestnikom.
Dwa dni rady nieformalnej to dwa dni intensywnej i merytorycznej dyskusji o priorytetach polskiej prezydencji w Radzie UE. Nasza wspólna, europejska kultura potrzebuje dzisiaj stabilności, wymaga od nas siły i determinacji, by chronić nasze dziedzictwo. Spotkania takie jak dzisiejsze, to ważny krok w budowaniu stabilności całej Unii Europejskiej. Dziękuję wszystkim ministrom kultury państwa unijnych i państw kandydujących za obecność i aktywny udział. Dostęp do kultury to prawo, ale i przywilej – razem będziemy o niego dbać. Kultura jest wspólna – zakończyła ministra Hanna Wróblewska.
Źródło: gov.pl