Przed nami spore upały. Mogą być niebezpieczne!

2024-05-26 22:25
upał, gorąco
Autor: pixabay.com

Wakacyjna pogoda daje się we znaki już pod koniec maja. Spragnieni słońca często korzystamy z jego uroków i odpoczywamy na świeżym powietrzu, opalamy się. Fale upałów znacząco zwiększają ogólny wskaźnik hospitalizacji w okresie letnim.

Pierwsze uderzeni słońca za nami. Z pewnością wielu z nas czekało na spędzenie popołudnia na łonie natury, opalając się i korzystając z pięknej pogody. Ma ona jednak swoje mroczne strony. Zbyt długie i często wystawanie się na działanie promieni słonecznych może doprowadzić nawet do hospitalizacji. 

Fale upałów znacząco zwiększają ogólny wskaźnik hospitalizacji w okresie letnim. Ryzyko dotyczy wszystkich grup wiekowych, jednak najmocniej dzieci poniżej 1. roku i dorosłych powyżej 85. roku życia

- informuje czasopismo „Environmental Health Perspectives”.

„Podstawowe mechanizmy, poprzez które ciepło tak niekorzystne wpływa na zdrowie, pozostają niejasne, ale wydają się być powiązane ze sposobem, w jaki nasz organizm reguluje swoją temperaturę – mówi dr Hicham Achebak, jeden z autorów publikacji. - W warunkach stresu cieplnego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze i produkcji potu, co ma spowodować utratę ciepła. Późniejsze reakcje mogą mieć różny wpływ na ludzi w zależności od szeregu czynników, takich jak wiek, płeć lub istniejące wcześniej schorzenia. Wiemy na przykład, że kobiety mają wyższy próg temperaturowy, powyżej którego uruchamiają się mechanizmy pocenia się, więc są bardziej podatne na działanie ciepła”.

- czytamy. 

Jak zatem chronić się przed nadmiernym działaniem słońca? Portal ABC zdrowie radzi:

  • picie dużych ilości płynów,
  • unikanie kawy, czarnej herbaty i alkoholu,
  • noszenie luźnych ubrań w jasnych kolorach,
  • planowanie wszelkiego rodzaju ćwiczeń w chłodniejszych godzinach,
  • chronienie oczu poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych, a także głowy, np. kapeluszem.