Szczepienia przeciw HPV dla dzieci od 9 do 14 r.ż. teraz dostępne w szkołach

2024-09-05 10:31
Szczepienia przeciw grypie w Rzeszowie. Sprawdź, gdzie zaszczepisz. Dla kogo szczepienie za darmo? Lista placówek i aptek
Autor: kfuhlert /pixabay.com Szczepienia przeciw grypie w Rzeszowie. Sprawdź, gdzie zaszczepisz. Dla kogo szczepienie za darmo? Lista placówek i aptek

W programie refundowanych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zwiększono limit wiekowy. Teraz rodzice dzieci między 9, a 14 rokiem życia mogą zapisać je na darmowe szczepienie, które odbędzie się w szkole.

„Od teraz można szczepić dziewczynki i chłopców po ukończeniu 9 roku życia aż do ukończenia 14 roku życia, jednak będziemy chcieli ten program dalej rozszerzać. Szczepienie jest dobrowolne i bezpłatne, ale ostateczna decyzja należy do rodziców”

 – mówiła ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji prasowej.

„Rozpoczynamy program szczepień przeciw wirusowi HPV w szkołach podstawowych. To ważna akcja zdrowotna i edukacyjna”, dodała ministra edukacji Barbara Nowacka. Podkreśla również rolę rodziców i dyrektorów szkół w realizacji tego programu –  „Apelujemy do rodziców, by zapisywali swoje dzieci na bezpłatne i bezpieczne szczepienia, które będą się odbywać w szkołach.”

Do udziału w programie może się zgłosić każda szkoła podstawowa, do której uczęszczają dzieci w wieku od 9 do 14 r.ż (po ukończeniu 9 roku życia do ukończenia 14 roku życia). Na udział dziecka w szczepieniu zgodę muszą wyrazić rodzice lub przedstawiciel ustawowy, poprzez podpisanie odpowiedniej deklaracji. Obecność rodzica podczas szczepienia nie jest wymagana, jednak istnieje możliwość upoważnienia innej osoby np. nauczyciela do towarzyszenia dziecku.

Szczepienia będą realizowane przez personel POZ, lekarza i pielęgniarkę, na terenie szkół, w miejscu dostosowanym do wykonania szczepienia np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej. Koordynacją szczepień w szkole zajmuje się dyrektor szkoły lub osoba wskazana do tego celu przez dyrektora szkoły (koordynator szkolny). Szczepienia będą realizowane we współpracy z właściwymi miejscowo kuratorami  oświaty i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Ministerstwo Zdrowia rekomenduje organizację szczepień co najmniej w dwóch terminach w każdym półroczu, zabezpieczając możliwość szczepienie pierwszą jak i drugą dawką szczepionki.

Źródło:Gov.pl