Trwają wybory samorządowe. Kiedy poznamy oficjalne wyniki?

W niedzielę 7 kwietnia o godz. 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych, w których zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
Trwają wybory samorządowe 2024. Lokale wyborcze są otrwarte w niedzielę (7 kwietnia) od 7:00 do 21:00. W całej Polsce do głosowania uprawnionych jest 29 037 073 osób. Jak przypomina PAP, do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuści go do głosowania.
Jak wygląda głosowanie?
W lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania. Na każdej z kart do głosowania można postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Polecany artykuł:
Cisza wyborcza
W czasie ciszy zabronione są wszelkie formy agitacji wyborczej i politycznej, w tym:
- zwoływanie zgromadzeń;
- organizowanie pochodów i manifestacji;
- wygłaszanie przemówień;
- rozpowszechnianie materiałów wyborczych;
- nawoływanie lub zachęcanie do głosowania na daną partię czy kandydata albo publikowanie materiałów, które mogą być tak zrozumiane;
- rozwieszanie w nowych miejscach plakatów i bannerów osób kandydujących;
- eksponowanie napisów, symboli i innych znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami;
- publikowanie wyników sondaży wyborczych lub przytaczanie wyników takich sondaży sprzed kilku dni.
Kiedy wyniki wyborów?
Jak podaje PAP, koniec głosowania oznacza zakończenie ciszy wyborczej. Po godz. 21 stacje telewizyjne TVP, Polsat oraz TVN podadzą wyniki wyborów oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych.
"Badanie przeprowadzi Ipsos. Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostaną szacunkowe wyniki głosowania zawierające informacje o procentowym poparciu do sejmików województw dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji i wynikach poszczególnych kandydatów na prezydenta miasta w sześciu wybranych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Rzeszów)" - czytamy.
Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ma odbyć się 21 kwietnia br