Więcej środków na naukę. Minister ogłasza powstanie nowego programu i wyższe o nawet 10 proc. dofinansowania

2025-03-26 11:01
Tutaj nauka będzie przyjemnością! Ósmoklasisto, wyjątkowe szkoły czekają na ciebie
Autor: pixabay.com, Pixabay.com Tutaj nauka będzie przyjemnością! Ósmoklasisto, wyjątkowe szkoły czekają na ciebie

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek zapowiedział uruchomienie nowego strumienia finansowania nauki w postaci programu Inicjatywa Doskonałości – Instytut Naukowy PAN (IDIN). Szef resortu nauki zaznaczył, że na wsparcie instytutów naukowych PAN planuje się przeznaczyć 50 mln zł rocznie.

Informując o nowych inicjatywach, minister Marcin Kulasek w czwartkowej rozmowie z PAP podkreślił, że Inicjatywa Doskonałości – Instytut Naukowy (IDIN) to naturalna reakcja na docierające do MNiSW głosy pracowników Polskiej Akademii Nauk. Program IDIN w założeniu ma stać się odpowiednikiem bardzo cenionego przez środowisko akademickie programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB), który od 2019 roku znacznie przyczynia się do podnoszenia jakości kształcenia i pracy naukowej. Odpowiedzią na pozytywny odbiór IDUB było rozpoczęcie prac nad IDIN. Nowy program mający na celu wsparcie instytutów naukowych PAN ma mieć budżet sięgający 50 mln zł rocznie i poza laureatami, będzie promował inicjatywę wszystkich uczestników.

Prace koncepcyjne nad IDIN rozpoczęliśmy w lutym tego roku. Program zakłada, że w trybie konkursowym zostanie wyłonionych 10 laureatów, którzy otrzymają finansowanie zwiększone o 10 proc. Żeby zachęcić instytuty PAN do uczestnictwa, zdecydowaliśmy, że dofinansowanie wyższe o 2 proc. dostaną wszyscy pozostali uczestnicy konkursu, którzy będą uprawnieni do udziału i złożą plan rozwoju swojego instytutu 

 – wyjaśnia Marcin Kulasek. Minister dodaje, że przyjęty system zachęt ma na celu pokazanie, że MNiSW zauważa i nagradza tych, którzy stawiają na rozwój.

Do udziału w konkursie będą uprawnione instytuty naukowe PAN, które mają kategorię A lub A+ w co najmniej połowie dyscyplin naukowych, w których prowadzą działalność naukową – analogicznie jak ma to miejsce w programie IDUB. Takie zasady oznaczają, że w IDIN będzie mogło wziąć udział aż 51 z 67 instytutów PAN. Wnioski konkursowe, zawierające części opisową i wskaźnikową, oceni międzynarodowy zespół ekspertów. Każda z edycji programu ma trwać cztery lata, z czego trzy lata będą przeznaczone na realizację planu, a rok – na utrzymanie jej efektów. IDIN ma ruszyć w 2026 r. – Będziemy na bieżąco monitorować efekty programu i niewykluczone, że gdy odniesie sukces, w co osobiście mocno wierzę, zastanowimy się nad dodatkowymi zachętami –  zaznacza minister.

Pierwsza edycja programu IDUB została zorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2019 roku. Celem programu jest wyłonienie i wsparcie uczelni, które są w stanie skutecznie konkurować z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i na świecie. Zwycięskie 10 uczelni dostaje corocznie w latach 2020-2026 subwencję zwiększoną o 10 proc., pozostałe uczelnie, które wzięły udział w konkursie, ale nie znalazły się w pierwszej dziesiątce, również otrzymują wsparcie – subwencję zwiększoną o 2 proc. Program przyczynia się do podniesienia poziomu jakości działalności naukowej i poziomu jakości kształcenia. Jego celem jest również podniesienie międzynarodowego znaczenia działalności uczelni. Ewaluacja końcowa pierwszej edycji programu i drugi konkurs w ramach programu IDUB odbędą się w 2026 roku.

Źródło: gov.pl