Zmiany w Kodeksie Pracy 2023. Zdziwić się mogą nie tylko pracodawcy, ale i pracownicy

2022-12-12 13:41
Praca
Autor: pixabay.com/StartupStockPhotos

Od nowego roku w życie wejdzie sporo zmian dotyczących m.in pracy zdalnej czy większej kontroli pracowników przez pracodawcę. Szczegóły poniżej.

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników - podaje PAP.

16 listopada 2022 r. komisja nadzwyczajna ds. zmian kodyfikacyjnych rozpatrzyła projekt ustawy Kodeks pracy i skierowała go do dalszych prac w Sejmie. Już 30 listopada 2022 r. Sejm ma procedować przepisy Kodeksu pracy - podaje pit.pl

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu, które wskaże pracownik. Co więcej, pracownik będzie mógł złożyć wniosek o pracę zdalną. Tak samo pracodawca będzie mógł go skierować na ten rodzaj wykonywania pracy. W dodatku pracodawca będzie zobowiązany pokryć koszty pracy zdalnej, a pracownik w takim trybie będzie mieć zapewnione w ustawie, że nie może być traktowany mniej korzystnie. 

To jednak nie wszystko! 

Nowe zasady dotyczą także zwolnienia i dodatkowych kontroli. Jak podaje portal pit.pl, w 14 dni od uchwalenia zmian w Kodeksie pracy mają wejść w życie przepisy dotyczące prewencyjnej kontroli trzeźwości. Zgodnie z projektem pracodawca będzie miał możliwość przeprowadzenia kontroli tylko wtedy, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników, innych osób lub ochrony mienia.