Zmiany w kodeksie pracy. Zwolnienie pracownika tylko z uzasadnieniem

2022-06-14 12:07
zwolnienie z pracy
Autor: Pixabay.com

Od sierpnia w życie wchodzą nowe zasady dotyczące zwolnienia pracownika. Pracodawca będzie musiał pisemnie uzasadnić zwolnienie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na czas określony.

Obecnie pracodawca ma obowiązek uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, ale nie dotyczy to umowy na czas określony. Nowe przepisy Kodeksu pracy mają to zmienić. Gdy wejdą w życie, pracodawca będzie musiał pisemnie uzasadnić zwolnienie pracownika zatrudnionego również na umowę na czas określony.

Nowe przepisy Kodeksu pracy wynikają z konieczności wdrożenia nowej dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym dla pracujących rodziców i opiekunów oraz przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy. Zmiany wejdą w życie 2 sierpnia, a wśród nich jest zapis, który zwiększa ochronę pracowników przed zwolnieniem.

Jak wyjaśniła minister minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, w dyrektywie w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy zapisano, że pracodawca będzie musiał przekazywać – co do zasady w ciągu 7 dniu od dopuszczenia pracownika do pracy – informację o dodatkowych warunkach związanych z zatrudnieniem. Chodzi m.in. o szkolenia, procedury rozwiązania stosunku pracy, czy informacje o wymiarze przysługującego pracownikowi płatnego urlopu.

Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy w Pracodawcach RP wyjaśniła w rozmowie z Money.pl, że sądy pracy po wejściu w życie nowych przepisów będą badały sytuację ekonomiczną pracodawcy. Jej zdaniem wdrożenie unijnej dyrektywy może zalać sądy pracy wnioskami o niesłuszne zwolnienia i może to doprowadzić do ich paraliżu. Siemienkiewicz dodała, że jeżeli jedynym uzasadnieniem dla zwolnienia pracownika będzie np. utrata zaufania, to pracodawca "ma zapewniony proces w sądzie pracy".