Żołnierze testują elementy infrastruktury Tarczy Wschód

2024-10-22 21:28
Wysoko postawiony żołnierz z zarzutami korupcyjnymi. Miał przyjmować nie tylko pieniądze
Autor: RKozanecki / CC0 / pixabay.com Wysoko postawiony żołnierz z zarzutami korupcyjnymi. Miał przyjmować nie tylko pieniądze

- Tarcza Wschód jest po to, aby odstraszyć przeciwnika. Żeby nikt nigdy nie pomyślał, żeby Polskę zaatakować, żeby zaatakować wschodnią flankę NATO. Po to będziemy ją budować, przyspieszymy tą budowę. (…) Nasze działania skupiają się, aby być gotowym i ze sprzętem i z fortyfikacjami, ale też systemami dronowymi i antydronowymi - to będzie bardzo ważny element Tarczy Wschód - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz podczas spotkania z żołnierzami na poligonie w Orzyszu.

W poniedziałek, 14 października br. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz (Wyręby) odbyły się ćwiczenia w zakresie testowania elementów do budowy Tarczy Wschód. Zadania wykonywane przez żołnierzy Wojska Polskiego, w tym pokaz dynamiczny obrony z wykorzystaniem obiektu „Zapora” obserwował Donald Tusk, premiera RP, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej oraz Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej.

Narodowy Program Odstraszania i Obrony Tarcza Wschód to jest priorytet dla naszego rządu, dla naszej koalicji. Zresztą w umowie koalicyjnej pierwsze akapity są o tym, że bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, obrona, budowanie wspólnoty, siła w sojuszach i zmodernizowana armia to jest dla nas cel zasadniczy. To jest nasza ziemia, to jest nasza Ojczyzna, będziemy bronić każdego skrawka, każdego centymetra Rzeczpospolitej. To jest nasze zadanie, to jest nasze zobowiązanie. Dzisiaj wspólnie z panem premierem, z panem ministrem Tomczykiem, z generałami, oficerami, a przede wszystkim z żołnierzami Wojska Polskiego jesteśmy w Orzyszu po to, żeby przetestować Tarcze Wschód w swoim praktycznym wymiarze. Fortyfikacje, jeże żelbetonowe, rowy przeciwczołgowe. To wszystko ma zadziałać na wschodniej granicy Polski, wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO

- powiedział po spotkaniu z dowódcami szef MON.

W ramach programu Tarcza Wschód, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, trwa budowa ośrodka szkolno-testowego. Choć ośrodek ten nie będzie pełnił funkcji formalnego ośrodka badawczo-rozwojowego, jego głównym zadaniem będzie przygotowanie i szkolenie pododdziałów inżynieryjnych. Jednostki te będą realizować kluczowe zadania związane z rozbudową inżynieryjną w ramach programu, a także testować funkcjonalność rozwiązań technologicznych i elementów fortyfikacyjnych. Ośrodek umożliwi m. in. empiryczne sprawdzenie rozwiązań stosowanych w programie Tarcza Wschód oraz opracowanie precyzyjnych danych taktyczno-technicznych, takich jak tempo budowy, parametry zapór, dobór sprzętu oraz liczba niezbędnych żołnierzy do wykonania zadania. Zebrane informacje pozwolą na lepsze planowanie i realizację zadań, które będą wymagały szybkiego wdrożenia w ograniczonym czasie.

Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. W prace zespołu ds. koordynacji zadań w ramach programu zaangażowane są, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury.