Zwolnienie lekarskie 2023. Co się zmieni?

Od początku roku obowiązują nowe zasady dotyczące zwolnienia lekarskiego. Komu przysługuje zasiłek chorobowy i jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?
Zwolnienie lekarskie przysługuje wtedy, kiedy ze względu na swój stan zdrowia nie mamy zdolności do wykonywania pracy i potrzebujemy spokoju w powrocie do pełnej sprawności. W takim przypadku leczymy się, a nie pracujemy. Należy na się w tym czasie 80% naszego wynagrodzenia, choć wyjątek stanowi ciąża, gdy mamy zapewnione pełne wynagrodzenie.
Zwolnienie lekarskie 2023. Co się zmieni?
W 2021 r. chorowaliśmy znacznie rzadziej w porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami mimo pandemii Covid-19. To dobre wieści dla pracodawców – podała „Rzeczpospolita”.
"Polska jest jednym z niewielu krajów UE, które wprowadziły bardzo trudną reformę i wyparły papierowe zwolnienia lekarskie. Z naszego doświadczenia korzystają inne kraje UE"
– wskazuje, cytowana przez "Rz", prezes ZUS Gertruda Uścińska.
Polecany artykuł:
Osoba na L4 nie musi już przez cały czas przebywać we wskazanym miejscu zamieszkania. Nieobecność pracownika podczas ewentualnej kontroli nie będzie już uznawana za nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia chorobowego - podaje Dzień Dobry TVN. Jak czytamy, wyjątkiem jest sytuacja, w której udowodnione zostanie, że osoba wzięła i wykorzystuje L4 do potrzeb zupełnie innych niż poprawa stanu zdrowia. Nie można więc robić wtedy remontu czy wyjechać w podróż. Ponadto, aby nie utracić prawa do zasiłku chorobowego, jeśli zmienimy stałe miejsce przebywania, należy to zgłosić pracodawcy i ZUS.